HRVATSKA STRAŽA

traži dalje ...

HRVATSKA STRAŽA, katolički dnevnik, izlazio 1929-41. u Zagrebu. Odgovorni urednik bio je I. Bogdan, direktor J. Šimrak, a urednik kulturne rubrike I. Lendić. List je orijentiran izrazito desno, a o kulturnim i posebno književnim događajima, uz Lendića, najviše su pisali M. Ujević, Lj. Maraković i P. Grgec. Već u prvom godištu novina M. Ujević piše negativno o Krleži (»Delikatnosti« g. Miroslava Krleže) u povodu objavljivanja proze o Klanfaru (iz proznog ciklusa o Glembajevima) u Književniku. K. replicira Ujeviću i Bubliću (koji je Ujevićev članak objavio i u Slobodnom glasu, 1929) tekstom Pro domo sua (Književnik, 1930, 2).

Hrvatska straža komentira 1930. i izvedbu Lede (Lj. Maraković) videći u njoj samo »zagriženu ogorčenost i bezgranični cinizam«, a Ujević komentira i polemiku između Krleže i Maixnera. Stalne kritičke primjedbe o Krleži započinje I. Lendić 1931. negativnom ocjenom Krležine zbirke Knjiga pjesama, objavljene te godine u Beogradu, da bi svoje napade nastavio i 1933 (O poklonicima Fritza Krleže; Kako piše g. Krleža; Pregled marksističke literature), a vrhunac napada uslijedio je u vrijeme pojave Krležina i Bogdanovićeva časopisa Danas u Beogradu. Lendić u Hrvatskoj straži piše članak Nakon Krležina bijega iz Zagreba (1934, 25), obarajući se na Krležin članak Najnovija anatema moje malenkosti (Danas, 1934, 1) u kome se K. osvrće na napade desničara i ljevičara u povodu njegova predgovora Hegedušićevoj mapi Podravski motivi. Lendić negativno recenzira i 3. broj Danasa (Najnoviji skokovi g. Miroslava Krleže), na što K. vrlo oštro reagira u članku Jedna brošura o socijalnom nacionalizmu i Lendićeva savjest (Danas, 1934, 4), optužujući Lendića da je običan lažac. Lj. Maraković objavljuje u Hrvatskoj straži (1937, 62) članak Krležine Balade Petrice Kerempuha (prvotno objavljen u Hrvatskoj prosvjeti), u kojemu negativno ocjenjuje čitavo djelo zbog besperspektivnosti i tendenciozno nerealnog ocjenjivanja feudalnog društva, te zbog pretjeranog favoriziranja kajkavštine. Lendić nastavlja s negativnim recenzijama: osvrtom na Krležin uvodni tekst u Pečatu (Krležin olimpijski mir, 1939, 54), a 1940. pomalo zlurado bilježi i sukobe na književnoj ljevici, posebno polemiku između Krleže i O. Price (Polemika među marksističkim književnicima; Beskrajne polemike).

M. Šel.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1993. – 1999.

Citiranje:

HRVATSKA STRAŽA. Krležijana (1993–99), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 5.5.2024. <https://krlezijana.lzmk.hr/clanak/hrvatska-straza>.