Napomena o crtežu Ljube Babića: Franjo Ljuština u mrtvačnici

traži dalje ...

»NAPOMENA O CRTEŽU LJUBE BABIĆA: FRANJO LJUŠTINA U MRTVAČNICI«, urednički naputak objavljen prvi put u časopisu Književna republika, 1924, knj. I, br. 1, kao bilješka uz časopisni likovni prilog. Uvršten je u Dodatak knjige Dnevnik 1918-22. Davni dani II (Sarajevo 1977).

Članak je trodijelne strukture. U prvom dijelu autor spominje moguće veze između sudbine F. Ljuštine i teme novele Smrt Tome Bakrana (objavljene u istom broju Književne republike), koja je Ljuštini i posvećena; u drugom govori o Babićevoj likovnoj obradi, a u trećem opisuje atmosferu prigodom posjeta mrtvačnici, odn. okolnosti nastanka Babićeva crteža. Iako se mogu pronaći podudarnosti u životnoj sredini i odvijanju događaja, lik Tome Bakrana ne treba shvatiti kao model ili portret pokojnog Ljuštine. Stoga je novela, unatoč nekim izvanjskim i sporednim dodirnim točkama, slobodna i nevezana studija. Za razliku od nje, Babićev crtež predstavlja jedan zbiljski trenutak Ljuštinina svršetka. Crtaču je, prema Krležinim riječima, uspjelo da u nekoliko poteza olovke prikaže svu grozu leša. Izgledu trupla posve je sukladna atmosfera u kojoj je Babićeva olovka »glasno cviljela po kartonu«: temperatura ispod ništice, urlici luđaka, kočijaš koji glasno razgovara s jednom sluškinjom o ženskom spolovilu. Autorov završni metaforički opis pokojnikova moralnog lika izravno se značenjski suprotstavlja takvoj situaciji.

De. D.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1993. – 1999.

Citiranje:

Napomena o crtežu Ljube Babića: Franjo Ljuština u mrtvačnici. Krležijana (1993–99), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 2.5.2024. <https://krlezijana.lzmk.hr/clanak/napomena-o-crtezu-ljube-babica-franjo-ljustina-u-mrtvacnici>.