PAVLOV, Todor

traži dalje ...

PAVLOV, Todor (pseud. P. Doseva), bugarski filozof i publicist (Štip, 14. II. 1890 - Sofija, 8. V. 1977). Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Sofiji 1914. Pripadnik bug. radničkog pokreta: proganjan i zatvaran zbog političkih uvjerenja. U zatvoru napisao knjigu Dijalektički materijalizam i teorija odraza (1928). Predsjednik (1947-62) Bugarske akademije nauka i direktor Instituta za filozofiju. Na popularan način pisao o problemima dijalektičkoga materijalizma, marksističke estetike i književne kritike. Surađivao u jugoslavenskim listovima Izraz, Umetnost i kritika, Mlada kultura, Književne sveske. Glavna su mu djela Idealizam i materijalizam, 1929; Teorija odraza, 1936; Osnovna pitanja estetike, 1937; Informacija, odraz, stvaralaštvo, 1965. i dr.

Člancima objavljenima u Književnim sveskama Pavlov se predstavio kao zastupnik dogmatskih teza, a u funkciji tadašnjega partijskog obračuna s »revizionistima«. S istih je pozicija u toj fazi sukoba na ljevici nastupio protiv Krleže. Okomljuje se na Dijalektički antibarbarus, tražeći da se i u Jugoslaviji »svom neophodnom oštrinom, ali isto tako i uz neophodno dostojanstvo, obračunaju s Krležinim pamfletom«. Nastoji razobličiti Krležine teze o estetici i filozofiji, jer ih pisac nije postavio »s potrebnom objektivnošću i dijalektičko-materijalističkom dosljednošću« a to zato što mu nedostaje »elementarna naučno-filozofska erudicija i sposobnost da logički rasuđuje«. Krležine stavove pobija često vulgarnomarksističkim tezama te funkcionalnim tumačenjem teorije odraza. U povodu izvedbe Gospode Glembajevih u Sofiji, Pavlov piše osvrt u Rabotničeskom delu, što ga potom 22. X. 1947. prenose Narodni list i Politika. Ideološki je ton osvrta verbalno nešto ublažen, no ipak prisutan u prizivanju Krležina »biologizma« i klasne borbe, jer K., naime, treba napisati knjigu o »današnjim glembajevcima« koji nisu otišli s »povijesne scene«, a što mu je P., kako sam navodi, i rekao za susreta u Beogradu 1946. No, pozicije su Pavlova i Krleže ostale jednako udaljene, o čemu svjedoči Krležin iskaz u ljubljanskome referatu te ocjene o Pavlovu izrečene u razgovorima s Čengićem.

BIBL. T. P.: O filozofstvujuščim fizičarima, Književne sveske, 1940, 1; O »dijalektici« i antibarbarstvu Miroslava Krleže, ibid.; »Dijalektički« pogledi Miroslava Krleže o umetnosti, ibid.

LIT.: S. Lasić, Sukob na književnoj ljevici 1928-1952, Zagreb 1970; V. Kalezić, U Krležinom sazvježđu, Zagreb 1982; E. Čengić, S Krležom iz dana u dan, I, Zagreb 1985; S. Lasić, Krležologija ili povijest kritičke misli o Miroslavu Krleži, II, Zagreb 1989; V. Kalezić, Ljevica u sukobu sa Krležom, Beograd 1990.

J. S. R.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1993. – 1999.

Citiranje:

PAVLOV, Todor. Krležijana (1993–99), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 28.4.2024. <https://krlezijana.lzmk.hr/clanak/pavlov-todor>.