Titova revolucionarna uloga

traži dalje ...

»TITOVA REVOLUCIONARNA ULOGA«, članak posvećen šezdesetpetom rođendanu J. Broza, objavljen 25. V. 1957. u Vjesniku, pod naslovom Tito, zatim pod novim naslovom Titova revolucionarna uloga u knjigama Krleža o Titu (Sarajevo-Zagreb 1980) i Gdje smo i kako smo (Sarajevo 1988). Nakon tekstova u povodu Titova šezdesetog rođendana u Borbi (Titov povratak godine 1937) i Svedočanstvima (Šezdeseti rođendan druga Tita), K. se ponovo odazvao molbi jedne redakcije, ovaj put zagrebačkog Vjesnika, da napiše prigodni članak u povodu Brozova jubileja posvjedočujući time još jednom svoje prijateljstvo i poštovanje prema jugoslavenskom lideru.

Sam tekst ne donosi bitne novosti u Krležinu pristupu određivanju uloge J. Broza u povijesti jugoslavenskih naroda. Polazi od teze da je za razumijevanje Titove povijesne uloge potrebno imati na umu njegovu odanost lenjinističkim načelima i programu oktobarske revolucije: »Postojana lenjinska vjera u viši moralni potencijal revolucionarnog ogorčenja, kao najčistija inspiracija političke svijesti, glavna je oznaka Tita kao čovjeka kao stratega i kao političara«. Potom analizira činjenice iz Brozove političke biografije i pokušava pokazati zašto je upravo on uspio ostvariti snove niza »južnoslovjenskih pjesnika, ideologa, umjetnika i političara, koji su se za posljednjih stotinu godina upustili u kobnu pustolovinu da individualno prevladaju zakone sredine«. Posebnu važnost K. pridaje godini 1941. kad Broz staje na čelo narodnog pokreta protiv fašizma; od revolucionara koji je bio »matematski vjerojatan kandidat smrti« on se pojavljuje pred velikim silama na čelu svojih pedeset divizija spriječivši imperijalističku diobu svoje zemlje. Time postavlja temelj svoje koncepcije nacionalne i političke nezavisnosti. Pri kraju članka K. apologetski ističe Titove zasluge i upozorava na trajne vrijednosti njegova političkog programa: »Osloboditi se materijalne bijede, postaviti se na vlastite noge, nezavisno od inostranog zlata i korozivnog tuđinskog utjecaja, organizirati industriju i čitavu privredu suvremenim tehničkim sredstvima na bazi kolektivne društvene svijesti, likvidirati sve preživjelosti zaostalog, supkolonijalnog mentaliteta, sve su to zadaci koji prelaze mogućnost definitivnog ostvarenja za života jednog pokoljenja«.

R.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1993. – 1999.

Citiranje:

Titova revolucionarna uloga. Krležijana (1993–99), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2024. Pristupljeno 2.5.2024. <https://krlezijana.lzmk.hr/clanak/titova-revolucionarna-uloga>.